Tänään on ollut todella epätavallinen Strasbourgin tiistai. Normaalisti mennään tukka putkella. Nyt mentiin hidastetulla kaitafilmillä.
Kaikki peruskokoukset peruttiin, koska päivä oli täynnä henkilöäänestyksiä. Hans-Gert Pöttering, eli kavereiden kesken ”Pöttis”, valittiin Euroopan parlamentin puhemieheksi. Hän liikuttui lähes kyyneliin, eikä syyttä. Olin iloinen hänen puolestaan.
Vaikka valinta oli varma, niin mikään Pjongjang-menettely se ei kuitenkaan ollut. Muita puhemiesehdokkaita olivat 40 ääntä saanut Jens-Peter Bonde, 140 ääntä saanut Monica Frassoni sekä 48 ääntä saanut Francis Wurtz. Pöttering sai 450 ääntä annetuista 689 äänestä eli vaadittavan ehdottoman enemmistön.
%video%
”Pöttis” on ollut Euroopan parlamentin jäsen vuodesta 1979 ja meidän ryhmän puheenjohtaja vuodesta 1999. Pitkän linja EU-mies. Vankkumaton yhdentymisen kannattaja.
Veikkaan, että Pötteringistä tulee erinomainen puhemies. Hän hallitsee parlamentin työsktentelytavat ja osaa myös visioida. Molempia tarvitaan.
PS. Huomenna tulee kunnon gonzovideo: Aki Riihilahden näkemykset parlamentin uudesta puhemiehestä!