Eilisillan blogimerkinnän jälkeen on tapahtunut paljon. Konflikti Etelä-Ossetiassa on laajentunut täysimittaisen sodan partaalle. Raskas pommitus on jatkunut koko yön. Kuolonuhreja on tullut puolin ja toisin. On olemassa myös vaara, että taistelut leviävät konfliktialueen ulkopuolelle. Venäjä on uhannut vastatoimilla.
Koko aamupäivä meni puhelindiplomatian merkeissä. Ensin sain täyden brieffin meidän ETYJ-porukalta. Sen jälkeen olen puhunut Georgian presidentin Mikhail Saakashvilin, EU:n Javier Solanan, Ranskan Bernard Kouchnerin, Yhdysvaltojen Condoleezza Ricen sekä Liettuan ja Latvian ulkoministerien ja Naton pääsihteerin kanssa. Puhelu Moskovaan on vielä vetämässä.
Lisäksi olen keskustellut Halosen, Vanhasen ja Kataisen kanssa. Matti Vanhanen on tänään tavannut Vladimir Putinin Pekingissä.
Annoin seuraavan lausunnon ja päätin lähettää erityisedustajani suurlähettiläs Heikki Talvitien pikaisesti Georgiaan. Omaa matkaani alueelle valmistellaan UM:ssä.
Päätin myös palata lomamatkaltani vuorokauden etuajassa.
Tilanne ei nyt näytä hvyältä.